Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Auziņš min vienkāršu, bet patiesu iemeslu, kāpēc tā trūkst skolotāju, īpaši - fizikā 38

Sabiedrība
2018. gada 14. septembrī 15:51 2018. gada 14. septembrī 15:51
  Jauns.lv
“Tikko no Izglītības un zinātnes ministrijas dzirdējām, ka skolotāju algas par pilnu slodzi ir paceltas uz 710 eiro mēnesī. Nākošajā ziņā mēs lasām, ka vidējā alga Latvijā šobrīd ir 1000 eiro, pat drusku vairāk. Tas nozīmē, ka mēs, kā milzīgu sasniegumu, cilvēkam ar augstāko izglītību, kas nodrošina mūs kā sabiedrības un valsts nākotni, gatavo jauno paaudzi, esam spējuši nodrošināt 70% no vidējās algas Latvijā. Un tad sakām: “Kāpēc viņi neiet strādāt skolā?”,” skaidrojot situāciju, kāpēc skolās trūkst skolotāju, komentāru RīgaTV24 raidījumā “Preses klubs” sniedza LU profesors un LZA loceklis Mārcis Auziņš.

Auziņš skaidro, ka pedagogu trūkums, īpaši fizikas skolotāju, ir saistāms ar to, ka fiziķa profesija ir ļoti konkurētspējīga un ar šādu izglītību ir iespējams strādāt daudzviet, tai skaitā, IT tehnoloģiju jomā, tādējādi nodrošinot ievērojami lielākus ienākumus.


Viņš stāsta: “No konkrētās pieredzes zinu: no maniem studentiem, to skaitā, tie, kas pie manis ir ieguvuši doktora grādu, ir bijuši jaunie cilvēki, kuros redzi – viņš ir dzimis skolotājs, viņam ir jābūt skolā, viņam patīk būt skolā un skolēni viņu nēsā uz rokām. Bet tad atnāk šis jaunais cilvēks un saka: “Profesor, klausieties. Es esmu nodibinājis ģimeni, mani ir atbildība – sieva, bērni tūlīt būs – es vienkārši nevaru atļauties strādāt skolā.” Blakus ir piedāvājums: darbs datorfirmā ar pavisam citu ciparu, un rezultātā mēs tagad brīnāmies, ka viņi tajā skolā nenonāk.”

Auziņš norāda, ka finanses nav vienīgā problēma, kādēļ skolās trūkst jaunu skolotāju: “Nepārtraukti dzirdams, ka skolotāju profesija ir nenovērtēta, sabiedrība neatbalsta skolotājus. Arī šis ir novērtējuma veids.”

Viņš turpina: “Pēdējos mēnešus man ir tas gods būt saistītam ar “Iespējamo misiju”, kurā spilgtākie jaunie cilvēki tiek virzīti uz skolām. Acīmredzot, šobrīd viena no “Iespējamās misijas” prioritātēm būs dabaszinātņu un inženierzinātņu virziena pedagogi skolās. Bet arī tur atrast risinājumu, kādā veidā padarīt šo darbu atraktīvu un pieņemamu, lai vismaz jaunam cilvēkam nebūtu sajūta, ka viņš nodara pāri savai ģimenei. Kamēr šis netiks atrisināts, tikmēr šī problēma netiks atrisināta.”

Citi šobrīd lasa

FOTO un VIDEO: kara otrajā gadadienā visā Latvijā notiek atbalsta pasākumi Ukrainai
55 gadu vecumā mūžībā devusies Daugavpils teātra aktrise Maija Korkliša
Alekseja Navaļnija mirstīgās atliekas beidzot atdotas viņa mātei 2
Skatīt visus komentārus