Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Tēviem divu mēnešu bērna kopšanas atvaļinājums būs jāizmanto obligāti 1

Bērni
2022. gada 8. jūnijā 06:37 2022. gada 8. jūnijā 06:37
  Jauns.lv
2. augustā visā Eiropā, arī Latvijā, jāstājas spēkā jaunai direktīvai, kas paredz, ka divu mēnešu garš bērna kopšanas atvaļinājums pienākas tētim un tas jāizmanto obligāti, vēsta Latvijas Radio raidījums “Ģimenes studija”. 

Statistika liecina, ka Latvijā vīrieši bērnu kopšanas atvaļinājumus izmanto reti. Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 2021. gadā vecāka pabalstu saņēma ap 20 000 cilvēku mēnesī, gandrīz 17 000 sieviešu un 35 00 vīriešu, no kuriem vairāk nekā 2000 turpināja strādāt. Tas ļauj secināt, ka lielākā daļa tikai saņem bērna kopšanas pabalstu, bet pašu atvaļinājumu neizmanto.


Jaunā direktīva paredz, ka divi mēneši no katram vecākam paredzētās bērnu kopšanas atvaļinājuma daļas nav nododami otram vecākam. Tādējādi arī Latvijā tiks ieviesta bērna kopšanas atvaļinājuma tā saucamā "otra vecāka kvota" - divi mēneši, kurus bērna tēvam paredzēts izmantot faktiski. Ja šo laiku neizmantos, tas un tam piesaistītais bērna kopšanas naudas pabalsts netiks saņemts.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite skaidro, ka tā ir direktīva par darba un privātās dzīves līdzsvaru vecākiem un aprūpētājiem: “Pirmkārt, tas attiecas uz paternitātes atvaļinājumu, un arī vecāku pabalstu. Direktīva ir jāievieš pilnīgi visām [Eiropas Savienības] dalībvalstīm. Latvijā nav daudz izmaiņu jāveic līdzšinējā atbalsta sistēmā vecākiem. Būtiskākais jauninājums ir "nenododamā kvota". Jāatzīst, ka šis ir jauninājums vairākām Eiropas Savienības valstīm.”. 
Vienkāršoti sakot, lielākais jauninājums – divi mēneši no bērnu kopšanas atvaļinājuma būs jāizmanto tam vecākam, kurš nedodas garajā – gadu, vai 1,5 gadu ilgajā bērnu kopšanas atvaļinājumā. 

Biedrības "Tēvi" pārstāvis, tētis Lauris Bokišs atzīst, ka svarīgākais, ko pasaka izmaiņas, ka abiem vecākiem ir vienlīdz liela nozīme bērna pirmajā dzīves gadā, pirmajā dzīves posmā. Īpaši svarīgi, ka vecāki iegūst lielāku drošību un paļāvību savā starpā, savukārt bērnam tas nozīmē, ka izveidojas drošas attiecības ar abiem vecākiem.

Divi mēneši esot gana pietiekams laiks, lai tēvs rastu priekšstatu, ko tas nozīmē, būt mājās un rūpēties par mazuli, tāpat arī rast lielāku saikni ar mazuli. 

“Kritiķus mēs atradīsim uzreiz, bet arī tēvu starpā ir pietiekami daudz tādu, kas saprot, par ko šis viss ir. Tas nav par mani, tas nav par bērnu, tas ir par ģimeni,” piebilst Bokišs. 

Citi šobrīd lasa

Krievija cieš lielākos cilvēku zaudējumus kopš kara uzsākšanas
Princis Harijs zaudē tiesas prāvā pret Apvienotās Karalistes valdību 2
Raidījums: Vaivods piedāvājis 50 tūkstošu eiro lielu kukuli Satiksmes ministrijas darbiniekam 3
Pievienot komentāru